
Dom, jako miejsce dla całych pokoleń
Dom zazwyczaj jest budowany dla obecnej rodziny lub tej przyszłej, jeśli dopiero planujemy jej założenie. Właśnie dlatego, warto się zastanowić nad tym, jak będzie się w nim mieszkało i co można zrobić, żeby był on przytulnym miejscem. Bardzo duże znaczenie ma wybór technologii, za pomocą której nieruchomość będzie ogrzewana. W końcu zimny dom to nie jest miejsce, w którym będzie się chciało spędzać czas. W celu ogrzewania nieruchomości można wykorzystać chociażby technologię, jaką jest pompa ciepła. Poza tym, planując rodzinny dom, trzeba też się zastanowić, jak zagospodarować miejsce, w którym wszyscy członkowie rodziny będą mogli wspólnie spędzać czas. Zazwyczaj jest to salon. Nie bez znaczenia jest też odpowiednio zaplanowany kącik dla jadalni, ponieważ wspólne posiłki są istotne.
Wikipedia o alternatywnych źródłach energii
Alternatywne źródło energii - rodzaj pozyskiwania energii niezależny od dużych, instytucjonalnych dostawców. Energia ta wykorzystywana jest do zasilania zakładów, miast, często wytwarzana przez gospodarstwa domowe, będące jej konsumentami. Są to przede wszystkim:
Mała elektrownia wodna
wiatrak / turbina wiatrowa
koło wodne / Energia prądów morskich, pływów i falowania
kolektor słoneczny / ogniwa fotowoltaiczne
biogaz
biomasa
energia geotermalna
energia słoneczna
energia powietrzna / energia wiatru
energia wodna
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alternatywne_źródło_energii
Wikipedia, hasło: dobór pompy ciepła
Pompa ciepła uzyskuje największe skuteczności energetyczne w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie podłogowe). Nowo budowany obiekt powinien posiadać świadectwo energetyczne, z którego można skorzystać przy doborze mocy pompy ciepła. Moc pompy ciepła dobiera się w oparciu o projektowe obciążenie cieplne budynku. Zapotrzebowanie na ciepło dla domu zależy od wielu czynników jak powierzchnia budynku, budowa ścian, ilość i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych i wiele innych.
Przy projektowaniu systemów grzewczych z pompą ciepła mamy do wyboru kilka rozwiązań:
system monowalentny ? pompa jest jedynym urządzeniem grzewczym;
system biwalentny alternatywny ? w systemie pracują dwa urządzenia; po osiągnięciu określonej temperatury zewnętrznej pompa wyłącza się i włącza się drugie urządzenie np. kocioł gazowy lub olejowy;
system biwalentny równoległy ? w systemie pracują dwa urządzenia; po osiągnięciu określonej temperatury zewnętrznej włącza się drugie urządzenie i od tej pory obydwa urządzenia pracują równocześnie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła